Abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystym nieszporom ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów katedry i miasta Poznania. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wręczył także przedstawicielom różnych instytucji i parafii medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” (Wielce Zasłużony dla Archidiecezji Poznańskiej) oraz pobłogosławił krzyże misyjne dla młodych wyjeżdżających z Poznania na letnie doświadczenia misyjne.

 

W kazaniu ks. prof. UAM dr hab. Paweł Wygralak podjął refleksję na temat sposobów głoszenia Ewangelii przez św. Apostołów Piotra i Pawła.

Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważył, że obaj Apostołowie byli przekonani, że sukces głoszenia Ewangelii nie zależy od techniki jej przedstawiania, ale tkwił w poczuciu misji powierzonej im przez Pana Jezusa.

„Ich apostolski sukces tkwił w głębokim przekonaniu, którego być może nam brakuje, że głoszenie Ewangelii jest ich życiowym powołaniem. Zdawali sobie sprawę, że mają być głosem Jezusa Chrystusa pośród ludzi, do których ich posłał” – podkreślił ks. prof. Wygralak.

Zaznaczył, że tak św. Piotr, jak i św. Paweł występowali jako prorocy, świadkowie wiary chcący przekazać ludziom prawdę Bożą.

Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, czego możemy nauczyć się od Apostołów, dziekan Wydziału Teologicznego UAM stwierdził, że powinniśmy dzielić się wiarą z innymi ludźmi tak jak to czynili święci Piotr i Paweł.

„Czytajmy i rozważajmy Ewangelię, by umieć uzasadnić naszą wiarę. Obudźmy w sobie zapał do ewangelizacji” – zachęcał.

Podczas uroczystości metropolita poznański wręczył osobom świeckim medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”.

Wręczając odznaczenia, abp Gądecki podkreślił, że przyznawane są one „w duchu wdzięczności za wierną służbę archidiecezji poznańskiej” osobom dającym „przykład gorliwego życia chrześcijańskiego”.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Grażyna Grodź, wieloletnia kierownik dziekanatu Papieskiego Wydziału Teologicznego i Wydziału Teologicznego UAM, Danuta Jackowiak, dydaktyk, autorka i redaktorka ponad 100 podręczników i pomocy do katechezy oraz Dorota Szkaradkiewicz, Stefania Zemblewska, Jan Montowski i Szymon Nowak z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Przewodniczący KEP pobłogosławił też 41 młodych wyjeżdżających na letnie doświadczenie misyjne. Młodzi z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM oraz skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Na Brzegu”, działającego przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu, wyjadą w różne zakątki świata, m.in. do Rwandy, Kenii, Chile.

msz / Poznań / KAI

BRAK KOMENTARZY