Abp Gądecki: w Mędrcach dostrzegamy miliardy ludzi wielbiących Boga

0
159

W pokłonie Mędrców ze Wchodu dostrzegamy miliardy ludzi ze wszystkich zakątków ziemi, którzy wyruszali kiedyś i w przyszłości będą wyruszać, aby wielbić Chrystusa – mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, od chwili złożenia pokłonu przez Mędrców minęło ponad dwadzieścia wieków, a ten długi pochód ludzi z całego świata nadal przychodzi do Jezusa i Maryi.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał w homilii Izajaszową zapowiedź hołdu narodów w Jerozolimie, spełnienie się tej zapowiedzi w postaci hołdu Mędrców w Betlejem, i konsekwencje tego wydarzenia w naszym indywidualnym i wspólnotowym życiu.

„Dzięki gwieździe Mędrcy dowiedzieli się, iż narodził się nowy Król żydowski oraz z odwagą i wiarą rozpoczęli długą i niebezpieczną podróż ze Wschodu do Jerozolimy. W ten sposób stali się wzorem dla wszystkich, którzy głoszą i pytają, wierzą i szukają, na wzór tych, którzy idą w wierze i chcą zobaczyć – powie św. Augustyn” – zauważył abp Gądecki.

„Wypada zapytać: kim są współcześni nam Mędrcy? Odpowiedź na to pytanie dali Ojcowie Soborowi, którzy na koniec Soboru Watykańskiego II wystosowali pierwsze orędzie skierowane do rządzących, drugie do «ludzi myśli i wiedzy». Do dwóch kategorii osób, które w jakiejś mierze reprezentują ewangeliczne postaci Mędrców. Do nich można dodać trzecią kategorię, a mianowicie przywódców wielkich religii niechrześcijańskich. Z perspektywy dwóch tysięcy lat w postaciach Mędrców możemy rozpoznać swoistą zapowiedź trzech zasadniczych wymiarów współczesnego humanizmu: wymiar polityczny, naukowy oraz religijny” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zauważył, że epifania ukazuje nam te kategorie osób w trakcie „pielgrzymki”, czyli w procesie poszukiwania, którego celem jest Chrystus; w trakcie pielgrzymki, która będzie trwała przez całe dzieje ludzkości.

Abp Gądecki zachęcał do porzucenia mentalności tworzenia własnych grup opartych na bazie wspólnych nieewangelicznych interesów, których spoiwem jest wyłącznie więź emocjonalna, podobne zainteresowania, czy afektywne „przyklejanie się” do tych, którzy dają nam oparcie psychiczne, organizacyjne i moralne. „Apostoł Paweł w Liście do Efezjan przypomina nam, iż Kościół jednoczy przede wszystkim nie w sensie psychologicznym czy socjologicznym, ale poprzez przynależność do Chrystusa.” – zauważył abp Gądecki.

W liturgii uczestniczyli m.in. członkowie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego z okazji 211. rocznicy urodzin znanego przemysłowca i działacza społecznego Wielkopolski.

ms / Poznań

BRAK KOMENTARZY