Bp Mendyk podczas ingresu: wracam do miejsca pierwszego spotkania z Jezusem

0
630

Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się nie tylko mój rodzinny dom, ale także ważne życiowe chwile, w których odkrywałem swoje powołanie – powiedział bp Marek Mendyk, nowy biskup świdnicki podczas ingresu do katedry świdnickiej, 12 września. W homilii podkreślił wartość odkrywania mocy Słowa Bożego i codziennego wsłuchiwania się w nie.

„Zajmijmy się Jezusem, niech On zajmie się nami” – zachęcił nowy biskup świdnicki Marek Mendyk, powierzając Maryi – strażniczce wiary – całą wspólnotę diecezji świdnickiej w dniu swojego ingresu.

„Zapraszam Was, Siostry i Bracia, do odkrywania mocy Słowa w codziennych wydarzeniach życia. Trzeba nam modlitewnie wsłuchiwać się w Słowo Boże, w które się wierzy, które się głosi, którym się żyje” – mówił bp Mendyk. Wyraził też radość z zainteresowania Słowem Bożym, jakie zauważył, odwiedzając domy rekolekcyjne.

„Jesteśmy dziećmi niespokojnych czasów, pełnych nerwowych napięć, w jakimś stopniu dziedziczymy ducha tego świata zżeranego przez aktywizm. Jest to świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, swoje ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc Słowa, w potrzebę modlitwy. W nim żyjemy i jego mentalność nam się udziela. To grozi nam wszystkim” – mówił bp Mendyk. Przywołał słowa Benedykta XVI, który przypominał, że żywy kontakt z Jezusem jest sposobem, by pozostać na właściwej drodze.

Przywołując postawę ewangelicznej Marty i Marii, bp Mendyk ostrzegł, by w wirze zabiegania i pracy nie zgubić tego, co najważniejsze. Zaprosił wszystkich do podjęcia drogi bycia uczniem Jezusa. Zachęcił też, by od Maryi uczyć się wsłuchiwania w Słowo Boże i niesienia radości i pokoju do otaczającego nas świata. „Maryja chce nam powiedzieć nam przesłanie: Zaufajcie Słowu Boga, nie bójcie się wsłuchiwać w Słowo, jakie kieruje Bóg do człowieka” – powiedział.

BP KEP

Zobacz też:
>>Przewodniczący Episkopatu do bp. Mendyka: gratuluję i zapewniam o modlitwie
>>Diecezja świdnicka

BRAK KOMENTARZY