Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

0
1500

Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Na spotkanie w poniedziałek, 21 sierpnia przybyło ponad 200 dyrektorów szkół z całej Polski. Tym razem omawiana jest reforma oświaty, która rusza już 1 września.

Na spotkanie z dyrektorami szkół zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej: Macieja Kopcia, podsekretarza stanu w MEN oraz Katarzynę Koszewską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego. Gościem spotkania jest także abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Oni są odpowiedzialni za kreowanie polityki całej reformy, która wchodzi. Chcemy z pierwszej ręki usłyszeć o pewnych zagadnieniach, o pewnych sprawach, które są związane z tą reformą, a jeśli pytania się jakieś zrodzą, aby do nich je skierować” – wyjaśnia ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

„Do końca czerwca trzeba było przekształcić szkoły gimnazjalne albo na licea, albo na technika, albo na szkoły branżowe, albo na szkoły podstawowe, i to już jest za nami. Mamy dekrety o przekształceniu, pozostała kwestia zagadnień, jak to będzie realizowane, jakie są główne priorytety, jakie są zadania głębsze w tej reformie – nie tylko formalne i strukturalne – kontynuuje ks. Latawiec – Po przekształceniu gimnazjum na szkoły podstawowe jest jeszcze większe zainteresowanie przez uczniów czy rodziców uczniów szkół podstawowych szkołami katolickimi, i w tej chwili bardzo dużo chętnych”.

„Bardzo ważna jest konferencja formacyjna, którą przeprowadzi abp Marek Jędraszewski, to jest bardzo ważne dla każdego z nas – podkreśla kapłan – Prawo, informacja, wiedza jest bardzo ważna, ale po to tu przyjeżdżamy, żeby tego ducha napełnić i później takim entuzjazmem, siłą woli podejmować te wyzwania, które przed nami stają, to jest główne zadanie”.

Jak zapewnia ks. Latawiec, przedstawiciele szkół katolickich wezmą udział w zbliżających się uroczystościach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej: „Wraz z klasztorem jasnogórskim jesteśmy współorganizatorami konkursu o Cudownym Obrazie Jasnogórskiej Pani. Regulamin już jest i jesteśmy przygotowani, aby te informacje przekazać w komunikatach dzisiejszych. Finał konkursu będzie 8 grudnia. Myślę, że to będzie piękny wkład szkół katolickich w uświetnienie tej uroczystości 300. rocznicy koronacji Matki Bożej. Konkurs skierowany będzie do wszystkich uczniów w całej Polsce, nie tylko szkół katolickich, ale do wszystkich”.

„Kłaniam się i pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich obecnych tutaj dyrektorów szkół katolickich, księży, siostry zakonne, panie, panów. Stanowią Państwo szczególną grupę tej rzeczywistości, jaką jest polskie szkolnictwo. Szczególną, bo jestem głęboko przekonany, mającą poczucie misji, jaką trzeba pełnić pośród polskiego narodu, polskiego społeczeństwa, i że Państwo nie tylko są świadomi tej misji, tej odpowiedzialności, ale także tego, że trzeba ciągle szukać wsparcia, właśnie co roku gromadząc się tutaj u stóp Matki Bożej Częstochowskiej – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski witając wszystkich zebranych – Za kilka dni będziemy obchodzić 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Tej która jest Panią i Królową naszego narodu, która jest tego narodu Obrońcą, ale też Matką, która ciągle nie tylko jest zatroskana o swoje dzieci, ale także oczekuje, by te dzieci w swoim myśleniu i postępowaniu były prawdziwie godne Jej, Matki Bożego Syna”.

Spotkaniu towarzyszy myśl przewodnia na nowy rok szkolny 2017/2018: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

W ramach konferencji zaplanowano wystąpienia:
– Ważne dla szkół katolickich – w przededniu wdrożenia reformy oświaty – zagadnienia prawno-organizacyjne, s. Maksymiliana Wojnar
– Konferencja formacyjna – abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
– Jak odpowiedzialnie wdrażać reformę oświaty. Spojrzenie na reformę w prawdzie – Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w MEN
– Uwagi dyrektora – praktyka – Katarzyna Koszewska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN
– Finansowanie zadań oświatowych w niesamorządowych szkołach publicznych i szkołach niepublicznych w roku szkolnym 2017/2018 – s. Patrycja Garbacka.

Uczestnicy konferencji wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 14.00 w bazylice jasnogórskiej. W czasie Eucharystii miał miejsce Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, a Słowo Boże wygłosił ks. Henryk Wolff, dyrektor diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego w Nysie.

o. Stanisław Tomoń/ Biuro Prasowe Jasnej Góry

BRAK KOMENTARZY