Komunikat PCPM: Konferencja Kościołów lokalnych z Europy Środkowo-Wschodniej

0
685

“Nasza Komisja jedzie do Warszawy, aby spotkać się z Kościołami lokalnymi z Europy Środkowo-Wschodniej, aby wsłuchać się w nie, poznać ich rzeczywistość i pomóc im nakreślić kierunek przyszłych działań na rzecz ochrony osób małoletnich i bezbronnych”

Kardynał Seán Patrick O’Malley OFMCap
Przewodniczący

O konferencji

Naszą Wspólną Misją Ochrona Dzieci Bożych to temat międzynarodowej konferencji gromadzącej przedstawicieli Konferencji Episkopatów i specjalistów pracujących na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w blisko 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przez trzy dni przywódcy Kościoła i delegaci ds. ochrony  będą przyglądać się reakcji różnych Kościołów na kryzys spowodowany wykorzystaniem seksualnym małoletnich, mierząc jego  skutki w regionie.

Prezentacje podczas konferencji będą dotyczyły prewencji, interwencji (zgłaszanie wykorzystania i wdrażanie istniejących procedur – Vos estis lux mundi) i pokażą przyjęte praktyki stosowane w innych częściach Kościoła.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i tworzenie sieci kontaktów z ludźmi zaangażowanymi w ochronę małoletnich w celu nawiązania ściślejszej współpracy i wspólnego wykorzystania środków w dialektyce uczenia się od siebie nawzajem.

Wśród uczestników są biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich oraz świeccy zawodowo zajmujący się ochroną małoletnich reprezentujący Kościół obrządku łacińskiego i bizantyjskiego z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Słowacji, Ukrainy, Rosji,  Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

Przewodniczący Komisji Kardynał Seán Patrick O’Malley: „Chciałbym zacząć od uznania i podziękowania osobom wykorzystywanym seksualnie przez księży, którzy nadal się zgłaszają. To dzięki ich odwadze innym osobom oszczędzone jest doświadczone tego horroru.  Nie istnieje miejsce ani grupa ludzi, którzy są odporni na skutki tego przestępstwa i grzechu. Przeniknął on z tragicznym skutkiem Kościół we wszystkich krajach i wszystkich kulturach. Jako przywódcy musimy być odbierani jako osoby zaangażowane i odpowiedzialne, zawsze i wszędzie, za bezpieczeństwo dzieci powierzonych naszej opiece duszpasterskiej.  Całe życie będziemy podążać drogą nauki. Nawrócenie na kulturę ochrony jest pilną potrzebą.”

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP): „Cieszę się, że Polska będzie gościła przedstawicieli Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz przedstawicieli Kościołów lokalnych z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zajmują się pomocą osobom pokrzywdzonym  wykorzystaniem seksualnym, a także prewencją, która służy budowaniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży.

Mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli nie tylko przyjrzeć się trudnościom, z którymi dzisiaj się mierzymy, a także wymienić doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz zainicjować przyszłą współpracę, która zaowocuje wspólnymi działaniami w naszej części Europy.”

Konferencja „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych” odbędzie się w Warszawie, 19-21 września br. Jest to wspólna inicjatywa Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich i Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją Świętego Józefa KEP.

Więcej informacji o konferencji jest dostępnych na stronie internetowej www.safechildren.eu  w wersji angielskiej, włoskiej i polskiej.

Pontifical Commission for the Protection of Minors

BRAK KOMENTARZY